Âşık Remzâni

 

 

 

Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini ve Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Veliyettin Hürrem Ulusoy’un Urfa Suruç Katliamı Hakkında Yapmış Olduğu Açıklama

 

Zulüm ve Katliamlara Karşı Hep Birlikte Mücadele

 

Veliyettin Hürrem ULUSOY

21 Temmuz 2015

 

Urfa Suruç’ta gidenler candır, öldürülen tendir, hayatlarının baharında katledilen gencecik fidanlardır. Aileleri, sevgiyle, umutla, çoğu zaman boyunlarından öperek özveriyle büyüttü çocuklarını. Vicdan ve barış dolu hayalleri dışında tankı, toması, topu, tüfeği, bombası, silahı yoktu!

 

Katliamın sorumluları, Sahra-i Kerbelâ suyla dolu olsaydı Hüseyin’e bir damlayı bile çok görecek olan zalimler ile bugün aynı fikri taşıyan vicdandan yoksun, gaddar, kendisi gibi olmayanın dışında kimseye yaşam hakkı tanımayan, baskın, otoriter ve kalpleri taş kesilmiş kişilerdir.

 

Suriye ve Irak’ta Hıristiyan, Şii, Alevi, Türkmen, Süryani, Ermeni ve Şebekler’e “kâfir” deyip başını kesip, katliam yapan, Şengal Dağı’nı Ezidiler’in kanı ile boyayan “Radikal İslamcı” terör örgütlerine “öfkeli ve dışlanmış gruplar” denilerek maalesef katliamların önüne geçilmiyor. Eğer önüne geçilmiş olsaydı ne Reyhanlı yaşanırdı ne Cilvegözü ne Niğde ne de dün Suruç’taki katliam yaşanırdı.

 

Vicdanın ve insani duruşun resmi bir sınırı yoktur, olmamalıdır da! İnsan her yerde insandır, can her mekânda candır! Radikal İslam’ın bugün başta Suriye ve Irak olmak üzere Afganistan, Pakistan, Mısır, Yemen, Lübnan, Libya, Somali, Kuveyt, Nijerya, Tunus, Cezayir vb. ülkelerde yapmış olduğu zulüm ve katliamlara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz ve sorumluları hep birlikte lanetlemeliyiz. Aksi takdirde toprak cana doymuş olsa da, savaştan, katliamlardan, öldürmekten beslenenler kana doymadı!

 

Urfa Suruç Katliamında hayatlarını yitiren gencecik fidanlarımızın toprağı bol, devri daim olsun.

 

                                                          -  Makaleler  -