Âşık Remzâni

 

 

 

Pir Sultan Abdal Etkinliği

 

Emel  SUNGUR UZMAN

Haziran 2015

 

Yirmi altıncı geleneksel Pir Sultan Abdal Etkinlikleri, 26-27 Haziran 2015 tarihlerinde, Pir Sultan’ın köyü Yıldızeli, Banaz’da gerçekleşti.

 

1976 yılında geniş katılımla yapılan Pir Sultan Anma Etkinlikleri ne yazık ki 1980 yılında darbe ile kesintiye uğradı. 1988 yılında tekrar kurulan, Banaz Köylülerinin kurucusu olduğu dernekte, üyelerin sadece Banazlı olmasına itiraz ederek tüzük değişikliğine gidildi. Bunula birlikte Pir Sultan sevenlerinin de baskısı ile dernek kapısı tüm Pir Sultan sevenlere açıldı.

 

İlk Pir Sultan Abdal Anma Etkinlikleri 1992 yılında yapıldı. O yıl yaşadığım heyecan ve gönülde açılan özel yer; beni, yolda ki yıllarımı, bugüne taşıdı. 1993 yılında yaşadığımız katliam, ne yazık ki unutulmaz acılarımızın, Kerbelâ’dan bugüne dek gelen katliamların bir parçası olmuştur. O günden bugüne Pir Sultan Abdal Etkinlikleri devam etmektedir, ancak 1993 yılından önce yapılan etkinlikler “şenlik” ifadesi altında yapılırken, bugün “anma toplantısı” olarak yapılmaktadır.

 

Bu yıl ki anma toplantısına Hünkâr Hacı Bektaş Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy’un katılımı biz yol hizmetlilerini çok duygulandı. Sığınılacak bir liman olan Efendimizin varlığı, Yıldız Dağı, Pir Sultan anıtı ve Sivas Şehitleri anıtıyla birleşerek bizleri güçlendirdi. Çok sayıda konuğun katıldığı anma toplantısında Vakıf Başkanı Murtaza Demir, Dernek Başkanı Gani Kaplan, PSAKD önceki dönem Genel Başkanı HDP milletvekili Müslüm Doğan, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Avcılar Belediye başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı birer konuşma yaptı. Postnişin Veliyettin Hürrem Ulusoy’un konuşması ile etkinlik konuşmaları sonlandı.

 

Anma toplantısı açılışı her yıl olduğu gibi Banaz köyünün semahı ile yapıldı. 2 Temmuz Sivas Katliamında kaybettiğimiz canlara yapılan saygı duruşunun ardından, yitirdiğimiz canların isimleri okundu. Sivas Katliamı, bir kez daha Banaz’da lanetlendi. Arif Sağ, Tolga Sağ, Gülcihan Koç, Üç Çınarlar ve diğer katılımcılar söyledikleri nefes ve deyişlerle anma toplantısına katkı sundular. Amerikalı, İstanbul Mekteb-i İrfan öğrencisi Alex Kreger’in söylediği nefesler ve çaldığı telli kuran, müziğin evrenselliğini, sazın güzelliğini ve gönül telinin sıcaklığını katılımcılarla paylaşmış oldu. İstanbul Banaz Köy Derneğinin semah grubu, Antalya PSAKD semah grubu ve katılımcı canların aşk ile ayaklarının yerden kesildiği semahlar yürek coşkusunun birer örneğiydi.

 

Topuzlu Baba Cemevinde “Pir Sultan Abdal” adlı bir söyleşi düzenlendi. Doç. Dr. Ali Yaman PSAV önceki dönem Genel Başkanı Mustafa Selmanpakoğlu, Ankara Banaz Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Erdoğan canımız bilgilerini bizlerle paylaştı. Aynı günün akşamı, köyün Cemevinde cem yürütüldü. 2 Temmuz’da Sivas Katliamını lanetlemek üzere tüm canlar düzenlenen mitinge davet edildi.

 

Pir Sultan Anma Etkinliklerine katılan, emek veren, yolun hizmetlisi olan ve yolu süren tüm canların hizmetleri hak katında kabul görsün.

 

Aşk ile.

 

                                                          -  Makaleler  -