Âşık Remzâni

 

 

 

ÖZGECAN BİR CAN

 

Emel  SUNGUR UZMAN

 

 

Bir can uçup gitti duvağı ve gelinliği ile, çok can yolculadık  Cemevlerimizden.

 

Siyaset devlet hükümet Cemevini inanç merkezi kabul etmese de buralar birilerinin inanç evleriydi ve canlar geldi buralara.

 

Kapılar her daim açıktı buraya sığınan insanlara bundan sonrada böyle olmalı her kim hangi can olursa olsun “beni Cemevinden  yolculayın “ diyorsa, bütün hizmetler  verilmeli ve can toprakla sırlanmalı.

 

Bize yakışır mı bu yolu seçene olmaz demek. Hakka yürüyen can kendini Dede ve Cemevlerine teslim etti ise ona eyvallah denir ve hizmet verilir bu hizmeti yürüten kişilere de, Cemevlerinin kapılarını açık tutanlara da biz yol hizmetlilerine sadece “Allah eyvallah” der.

 

Bunları sadece hatırlattım ama geleceğim konu görmemezlikten gelinen kadınları yok sayan, katliamlar karşısında sessiz durulan bir kıyımdan, bir katliam politikası izlenen kadınlardan bahsedeceğim.

 

Sizleri insan olarak dünyaya getirip canavarlara teslim eden biz kadınlardan bahsedeceğim.

 

Canavar ruhlular sizi biz ana olarak nasıl acılar, çekerek ne sancılar yaşayarak, neler hissederek içimizde büyütürüz. O minicik ayaklarınız karnımıza vurduğu zaman, karnımızda dönmeye başladığınız zaman neler hissederiz. Dünyaya getireceğimiz bizden bir parçadır doğum sırasında çocuk doğmaz biz yeniden doğarız ağlayan ses artık sizin gerçek yaşamınızdır siz artık o olmuşsunuz.

 

Geceler uykusuz geçer varsın olsun, aç kalmışız ne olur ki, sokak yüzü görmezsiniz, eski kıyafetler, acıyan sızlayan memeler hiç mi hiç seni bu sevgiden vazgeçiremez.

 

SIZLAYAN MEMELERİMİZDEN AK SÜTLERİMİZ AKAR ONUN İLE BESLERİZ SİZİ.

 

Hayat seni artık teslim etmiştir bu sevgiye sen onun için varsındır.

 

En iyi şekilde okutmak, yaşatmak istersin. Gözyaşı hiç dökmesin diye dolanırsın etrafında. Zaman geçer ilk aşıya götürürsün “keşke ben aşı olsam” dersin, ilk hastalıkları başlar seninde onunla ateşin çıkar. Arkadaşı ile tartışır için acır, öğretmeni eleştirir yüreğin sızlar, babası yan bakar gönlün kanar.

 

Ve fark etmeden yıllar geçer geçen yıllar evlat için yaşanan yıllardır, şiddete de, göz yaşına da açlığa da katlanırsın yeni dünyan için.

 

VE İŞTE SENİN BÜYÜTTÜĞÜN YENİDÜNYA TOPLUM İLE TANIŞIR.

 

Ah işte o toplum benim yeşerttiğim meyveyi bazen besler bazen çürütür Rachel Dink’in dediği gibi “Yaşı kaç olursa olsun; 17 veya 27, katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim…”

 

Evet ne yazık ki canavar yaratır toplum. Bu hamurunu yine ülkeyi yönetenler, insanı kafes içine sokanlar, aç bırakanlar kendilerince yoğurur. Bizlerin iç dünyamızı üzer yorar ama kimilerini de şeytana çevirir.

 

İŞTE KATİLLER DOĞMUŞTUR ARTIK.

 

Bunlar dağılır sokaklara, evlerimize, iş yerlerimize yaşamımızı karartırlar.

 

Karar verirler bazılarının yaşamları için.

 

VE İŞTE YOK EDERLER HAYATLARI,

 

İşte beyazın üzerine kan damlamıştır ama bu müthiş bir film senaryosu korku filmimidir,

 

Bu katlimda recm sesi soluğu vardır, örnek almıştır zalim bir maziden, fotoğrafları sindirmiştir, içinde yaşatmıştır ve kademe kademe yaşayarak yaratmıştır bu katliamı.

 

İŞTE BEYAZ ÖZGECAN’IN ÜZERİNE KAN DAMLAMIŞTIR,

 

Acılarla, emeklerle, çabalarla büyütülen yeni bir dünya böyle yok olmuştur, Güldünya gibi.

 

BİR UMUT BİNLERİN UMUTSUZLUĞUNA DÖNMÜŞTÜR.

 

Hikayesi kısacıktır ve acıdır, yakıcıdır; MERSİN Tarsus’ta yaşar Özgecan, Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan’a (20) ulaşamayan ailesi, çarşamba gecesi polise başvurmuşlar.

 

2. Perde diyeceğim elim gitmiyor acıyor yüreğim ama öyle hazırdır ki senaryo. Katil hazırlanıp büyütülmüştür toplum ve yönetenler tarafından her gün içinde ki canavarı büyütmüştür ve artık içine sığmamaktadır. Tarsus İlçe Jandarma Komutanlığı’nda sorgusu devam eden cinayet şüphelisi Suphi Altındöken’in bıçaklayarak öldürdüğü üniversiteli Özgecan Aslan’ın boğuşma sırasında yüzünü tırmalaması nedeniyle, tırnaklarının arasında DNA örneğinin kalmaması için her iki elini de bileklerinden kesip kollarından ayırdıktan sonra yaktığı ortaya çıkmıştır.

 

3. Perde diyeceğim de elim gitmiyor acıyor yüreğim. Olay yerinde yapılan incelemede Özgecan’ın cesedinin yanında bulunan iki elinin de büyük oranda yandığı belirlendi. Sorgu sırasında, ’Özgecan’ın ellerini neden kestin?’ sorusuna soğukkanlı yanıt veren Suphi Altındöken, "Boğuşma sırasında yüzüme tırnaklarını geçirdi. Ben de tırnaklarının arasında DNA örneğim kalmasın diye kestim" yanıtını vermiştir.

 

Bu kadarı yeter çünkü cinayet romanları dahi bu kadar programlı değildir. Kurgulamıştır katil her aşamasını köklerinden, cinsiyetinden, dünya görüşünden gelen güçle bitirmiştir her şeyi,

 

VE KAN DAMLAMIŞTIR BEYAZIN ÜZERİNE.

 

İSLAM ÖNERMİŞTİR “ÇIĞLIK ATIN” DİYE HER İKİ HALDEDE ÇIĞLIK ATIYORUZ İNANCIN ACIMASIZ KADINA BAKIŞI VE YOPLUMUN İÇİNDE Kİ NEFRETE KARŞI VE BAKAN İSLAMIN ÇÖZÜM DIŞI ÖNERİLERİNE KARŞIDA ELBETTE.

 

 

                                                            - Makaleler -