Âşık Remzâni

 

 

 

9 Aralik Çarşamba Günü, Sariyer Belediyesinin Düzenlediği Toplantida Haci Bektaş Veli Dergâhi Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy ve Diğer İnanç Önderleri Katildi

 

İnanç Önderlerinden Ortak Barış ve Beraberlik Çağrısı

 

Sarıyer Belediyesi, 9 Aralık, Çarşamba günü Türkiye’deki farklı inanç temsilcilerini yeni yıl yemeğinde buluşturdu.

 

Tarabya Oteli’nde düzenlenen yeni yıl yemeğine, Hacı Bektaş Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, Kadasetli Patrik Bartholomeos Hazretleri, Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin, Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropolit Saliba Özmen, Türkiye Ermeniler Patrik Vekili Harkeli Sırpazan Aram Ateşyan, Süryani Patrik Genel Vekili ve Dinlerarası Diyalog Başkanı Yusuf Sağ, Türkiye Hahambaşı İsak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Türkiye Ermeni Katolik Başpiskoposu Prof. Levon Zekiyan katıldılar.

 

Katılan dini liderler yaptıkları konuşmalarda savaşların sona ermesini, 2016 yılının insanlığın kardeşçe yaşadığı, barış ve huzur dolu bir dünya getirmesi temennisinde bulundular.

 

İnsan Olarak Yaratılmışsa Saygıya Değerdir

 

Postnişin Veliyettin Ulusoy konuşmasında şunları söyledi:

 

Dostlar, merhaba.

 

Lütfen dostlar dememe izin vermenizi diliyorum, çünkü bizim geleneğimizde, bu tür toplantılarda tüm sıfatlar dışarıda bırakılır ve dostlar olarak gönül birliği ile el ele veren bir toplum düşünülür onun için dostlar dememe izin vermenizi diliyorum sizden.

 

Öncelikle, böyle bir toplantıyı düzenleyen, böyle bir etkinliği düzenleyen sevgili başkanımız, Şükrü Genç’e gönülden teşekkürlerimi belirtmek istiyorum. Sözlerime Muhittin Arabi’nin bir sözü ile başlamak istiyorum:

 

“Önceleri der, Muhittin Arabi, önceleri, benim inancımdan olmayanlarla alay ederdim, onları küçümserdim. Ne kadar büyük hata etmişim! Şimdi benim gönlüm, ceylanlar için yeşil çimen, Hristiyanlar için manastır, Yahudiler için havra, Müslümanlar için hac. Aşkım, gönlüm, nereye gidiyorsa inancım da orada.”

 

Hacı Bektaş Veli düşüncesini açtığımızda, ilk sayfasında, ilk satırında, ilk kelimesinde insanı görürüz.

 

Onun inancı, cinsiyeti, ırkı hiç önemli değildir. Eğer insan olarak yaratılmışsa saygıya değerdir Hacı Bektaş Veli düşüncesinde. Ve o der ki: “Yetmiş iki millete bir nazarla bak.”

 

Ve o, Hacı Bektaş Veli, der ki, “Nefsine ağır geleni başkasına yapma.” Yani hareketini, düşünceni, sözünü ölç; kendine söylenmiş gibi düşün ve ondan sonra harekette bulun.

 

2016 yılında, benliklerden uzak, savaşlardan uzak, akıl ve gönlün el ele verdiği, insanların kardeşçe, sevgiyle yan yana yaşadığı bir dünya dileyerek, cümlenize aşk-ı muhabbetlerimi arz ediyorum, sevgilerimi sunuyorum.

 

                                                          -  Makaleler  -