Âşık Remzâni

 

 

 

Dertli Divani ile Mekteb-i İrfan

 

Ahmet KOÇAK

 

Dertli Divani, ozanlık ve zakirlik geleneğinin halen canlılığını sürdüren Urfa’nın Kısas beldesinde yetişmiş bir ozanımızdır. Çocukluk ve gençlik yıllarında buradaki muhabbet ve cem ortamlarında bulunarak kültüre, inanca dair bilgiler edinmiş, kendisini yetiştirmiştir.

 

Büryani mahlasıyla bilinen babası Hamdullah Baba da kendisi için bir okul olmuştur. Dedesi Ahmet Baba ve Babası Hamdullah Baba, Hacı Bektaş Veli Dergâhı tarafından icazetli olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde dedelik hizmeti yapmıştır. 7 Kasım 1990 yılında babası Hakk’a yürüdükten sonra Dertli Divani bu hizmeti de yapmaya başlamıştır.

 

Dertli Divani, ilk müzik albümü “Divane Gönül” 1989 yılında piyasaya çıktıktan sonra sanat hayatının içine de girmiştir. Beş solo albüme ve on iki ortak çalışmaya imza atan, eserleri ve derlemeleri birçok halk müziği sanatçısı tarafından da okunan Dertli Divani, Avustralya, Kanada, Amerika ve tüm Avrupa ülkelerinde konserler vermiştir. Konferans, sempozyum ve festivallerin dışında cemler yürüterek Alevi-Bektaşi inancına, kültürüne hizmet etmiştir. Yaptığı bu hizmetlerden dolayı UNESCO tarafından 2010 yılında “Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü”ne layık görülmüştür.

 

Usta çırak ilişkisinin nerdeyse bitme aşamasına geldiği günümüzde Dertli Divani, son on iki yılda konserlerde, TV programlarında, cemlerde ve muhabbetlerde kendisine eşlik etmesi için birçok gencimize olanak tanıdı. Birikimlerini o gençlerimizle paylaştı.

 

UNESCO’nun kendisine “zakirlik” alanında ödül vermesiyle omzuna bu alanda bir sorumluluk yüklendiğini gören Dertli Divani, birikimini paylaşmak için ilkini 2012 yılının başlarında Ankara’da yaklaşık yirmi beş genç ile “Gençlerle Muhabbet Toplantıları” başlattı. Bu muhabbet toplantılarında Alevi-Bektaşi-Kızılbaş inancının; Edep-Erkân-Yol kavramı açısından genel kurallarını açıklayıp deyişleri yorumladı. Muhabbet erkânı içinde gençlerin on iki hizmeti ve dolayısıyla “Zakir”liği de öğrenmeleri için çaba gösterdi.

 

2013 yılı başından itibaren İstanbul’da Şahkulu Dergâhı ve Garip Dede Dergâhı olmak üzere iki bölge; Fransa’nın Paris ve Essonne olmak üzere iki bölgesinde seçilmiş gençlerle bu muhabbetleri 15 günde bir yaptı.

 

2014 yılı başında itibaren yukarıdaki bölgelere yenileri eklendi. Bunlar, İstanbul’da Elazığ Nimri (Pınarlar) Köyü Dayanışma Derneği, Belçika’da Brüksel Alevi Kültür Merkezi, Hollanda’da Rotterdam Alevi Kültür Merkezi; Fransa’da ise Mulhause ve çevre AKM’ler, Metz-Moselle-Nancy AKM’ler ve Strasbourg çevresindeki AKM’lerin katıldığı üç noktada yapılmaktadır.

 

Dertli Divani, bu muhabbetlerde ömrünün sonuna kadar istek olduğu takdirde bir hizmet anlayışı içinde bütün birikimlerini gençlerle paylaşacağını hep dile getirdi. Halk Bilimci sevgili dostumuz Piri Er, Sanatçılar Ulaş Özdemir, Mustafa Kılçık, Hacı Bektaş Dergâhında icazetli Ahmet Aykut Baba ve naçizane ben bu hizmetinde Divani Baba’ya karınca kararınca destek olmaya çalışıyoruz. Umarım bu çalışma kartopu misali büyür, tüm Alevi-Bektaşi kurumlarımızı kucaklar.

 

                                                      - Makaleler -